Hulajnogą po chodniku czy ścieżce? 0
Hulajnogą po chodniku czy ścieżce?

Obecnie obowiązujące zasady domyślnie zakładają, że osoby poruszające się hulajnogą elektryczną należy traktować jak pieszych. W efekcie  hulajnogi elektryczne, które są ciężkie i szybkie (niektóre modele można rozpędzić do 45 km/h) sprawiają coraz więcej kłopotu zarówno pieszym jak i właścicielom sprzętu. Hulajnogowa rzeczywistość ewidentnie wyprzedziła kodeksy nie tylko w Polsce. W Europie większość krajów ma ten sam problem z uregulowaniem elektrycznej rewolucji. Efekt? Nie wiadomo dziś, czy w świetle przepisów hulajnoga powinna być traktowana jak rower czy pieszy, gdzie można nią jeździć i z jaką prędkością. Problemy z odpowiedzią na te pytania mają policjanci, urzędnicy, a przede wszystkim my – uczestnicy ruchu drogowego.

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury wypracowało propozycję zmian w przepisach. Nowe założenia dla UTO (urządzenie transportu osobistego) to:

- limit prędkości 25 km/h

- jazda bez wymogu zakładania kasku

- jazda po ścieżce rowerowej

- szerokość nie przekraczająca w ruchu 0,9 metra, długość do 1,25 m i masa własna do 20 kg 

Dzięki temu wszystkie te prawa i obowiązki, które dzisiaj obowiązują rowerzystów, będą mogły objąć także użytkowników urządzeń transportu osobistego.

Co do zasady, infrastrukturą drogową, przeznaczoną dla kierującym UTO, będą:

  • drogi dla rowerów
  • przejazdy dla rowerzystów
  • pasy ruchu dla rowerów
  • jezdnie dróg, na których dopuszczalna prędkość jest nie większa niż 30 km/h

W przypadku braku takich elementów infrastruktury, użytkownik hulajnogi elektrycznej będzie mógł korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. W tej sytuacji będzie on zobowiązany jechać powoli i zachowywać szczególną ostrożność. Na chodniku pieszy będzie miał też pierwszeństwo.

Uprawnione do korzystania z urządzeń transportu osobistego będą osoby, które ukończyły 10 lat. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat do korzystania z uto będzie potrzebne posiadanie karty rowerowej.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy weszłyby w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. Dotychczasowi właściciele uto mieliby natomiast 6 miesięcy na dostosowanie swoich urządzeń do warunków technicznych, jakim muszą one podlegać zgodnie z zapisami nowej ustawy. 

Zatem jeździmy bezpiecznie, szanujemy się nawzajem i czekamy na zmianę przepisów, o której Was powiadomimy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl